ADHD dospělých a zaměření.

ADHD dospělých a zaměření je velkým problémem. My, dospělí s ADHD známe problém s pozorností. Je pro nás velmi těžké zaměřit svou pozornost na to co je důležité a co zrovna probíhá, například na téma, které se probírá na poradě. Stejně například i při vedení důležitého rozhovoru s partnerem nebo přáteli. I když už nad svou nepozorností vítězíme a zaměříme ji, nemáme vyhráno. Další výzvou je pozornost udržet a vzápětí ji také přesunout na něco jiného. Nejen že nás může rušit okolí, ale často nás ruší a vytrhávají z pozornosti i naše vlastní myšlenky. ADHD dospělých a zaměření je tématem naší psychoterapie.

Interakce je pro nás peklo.

Těžké to nemáme jen v interakci s okolím či lidmi, ale třeba i když řešíme něco sami se sebou. Přemýšlíme nad něčím, či se snažíme si něco vybavit a to i něco co jsme prožívali před několika okamžiky. Příkladem může být to, když například čteme. Rozumíme slovům, které čteme, ale znovu a znovu musíme číst text, abychom porozuměli jeho významu a byli jme schopni ho pochopit.  Není to tím, že jsme méně inteligentní ale prostě to v hlavě člověka s ADHD jede všechno na plné pecky a všechno najednou.

Pro mě osobně jsou dospělí a dospívající s ADHD frajeři když s takovou poruchou dokáží normálně fungovat a vést alespoň trochu uspokojivý život. Jedním dechem musím dodat, že za frajery považuji i naše životní partnery, kteří s námi žijí a sdílí naši poruchu. Dáváme totiž zabrat nejen sobě ale i těm, kolem nás.

Scroll to Top