léčba úzkosti

Rodič-co se stane pokud se tak budu chovat?

Rodič, (člověk, který se tak chová, nejen opravdový rodič) se v zásadě může začít vůči nám chovat dvěma i více způsoby chování. Prvním způsobem chování rodiče je rodič majitel pravdy, který má vše pod palcem, vystupuje autoritativně, křičí a vše co říká je „správné“, očekává, že se budete chovat tak jak chce on a může i zastrašovat. Což může prohlubovat naší úzkost, deprese, projevy ADHD nebo závislost. Správné návyky jsou částí psychoterapie. Pokud se chovám jako rodič, člověk se kterým komunikuji se začne chovat jako dítě. A dítě není dospělý, tedy velmi těžko komunikací dosáhnu toho co chci.

Co bude následovat?

Co se stane pokud se tak budu chovat jako rodič, majitel pravdy, ten který co řekne je svaté a chovám se agresivně? Můj protějšek se kterým komunikuji se začne chovat jako puberťák, který se „zaštajfuje“ a nelze s ním hnout. S drzým výrazem v očích si bude říkat „no tak se vykecej a just ti nevyjdu vstříc“. Nechová se tak jen proto že se mu to nelíbí ale i proto, pokud je u toho někdo další, že zvažuje jak bude před třetím člověkem vypadat. No a pak se může dostavit úzkost, deprese a projevy ADHD a prohloubená závislost. I to je součástí psychoterapie.

Pokud se chovám jako rodič, který ochraňuje, vše chápe. Vše raději zařídí sám tak mám téměř jisté, že můj protějšek se začne chovat neschopně. Vychovám si z takového komunikačního partnera neschopného a zodpovědnost nenesoucího kolegu, nebo třeba člověka se kterým žiji v partnerském vztahu. Navíc takový člověk mě může pak začít zneužívat i v běžných situacích. Vše bude na mě a já pak padnu na hubu. Typickou situací jak si vytvořit díky komunikaci ve stylu rodič ochránce bezmocného partnera je například situace, kdy partner má naložit myčku. A řekne Vám že to neumí. Pokud zareagujete tím, že si to místo dospělého vysvětlení raději uděláte sama je konec. S největší pravděpodobností již vždy to dělat budete. Partner se pak naučí říkat vždy když se mu nebude chtít něco udělat, že to neumí a bude počítat s tím, že to zařídíte Vy.

Scroll to Top