Alkohol a život

Alkohol a jeho vliv na pracovní život

Nadměrné užívání alkoholu, závislost na alkoholu či pití alkoholu v nevhodných situacích mohou kromě zdravotních rizik přinášet problémy i v řadě jiných oblastí. Podívejte se, co všechno může ve vašem životě nadměrné pití alkoholu způsobit.

Pití alkoholu má neoddiskutovatelné dopady na široké spektrum života. Problémy v pracovním i rodinném životě, které alkohol způsobuje, je pak mnohem těžší řešit, když se o slovo přihlásí závislost. Proto je důležité problémy včas odhalit a začít je řešit. Čím dříve je závislost odhalená, tím větší je šance se vyléčit.

Alkohol komplikuje pracovní i osobní život

Pití alkoholu snižuje pracovní výkon a ovlivňuje schopnost udržet si zaměstnání. Což vás může vrhnout do spirály, protože firmy nechtějí zaměstnávat lidi závislé na alkoholu. Konzumace alkoholu je totiž obecně spojená s nižší produktivitou, zvýšenou úrazovostí v práci, zhoršením docházky do práce a absencí na pracovišti, horšími vztahy a konflikty se spolupracovníky, nižší pracovní morálkou a vyšší pracovní fluktuací (střídáním zaměstnání).

Není se tedy čemu divit, když vás firma jako alkoholika nebude chtít zaměstnat. Když ztratíte práci, může to mít za následek depresi, a ještě větší příklon k alkoholu. V důsledku toho, pak můžete přijít o bydlení a ztratit i rodinné vazby a přátele.

Právě rodinné vazby jsou alkoholismem ohroženy asi nejvíce. Alkoholismem jednoho nebo dokonce obou rodičů trpí především nezletilé děti, které jsou na nich závislé. Dokonce existuje souvislost mezi chováním rodičů a výskytem užívání alkoholu u jejich dětí. Zjednodušeně se dá říci, že pokud děti vidí ve svých rodičích vzor, jak nakládat s pitím při společenských událostech i doma, mají předobraz, jak se k alkoholu postavit. Nelze říci, že děti alkoholiků budou také alkoholici, ale je možné vysledovat u nich vyšší riziko.

Kromě toho, že jste pro své děti vzorem, je na místě počítat i s tím, že nadměrné pití ovlivňuje reakce. Nezřídka se stává, že pijáci se chovají ke svému okolí agresivně. Dojít může i ke slovnímu či fyzickému násilí.

Jak problémy s alkoholem řešit?

Pokud máte podezření, že se vám nebo někomu ve vašem okolí, vymyká z ruky, zajděte za odborníky. Ti vám poradí, jak postupovat. V případě, že jde o vás, asi vás rovnou nasměrují k odborné pomoci, která vám bude vyhovovat.

Ve chvíli, kdy se jedná o někoho z rodiny nebo přátel, mohou vám pomoci se připravit na promluvu s danou osobou. Je totiž možné, že narazíte na popírání a odpor. Abyste došli k úspěchu, je potřeba volit správná slova a netlačit. V opačném případě byste mohli docílit naprostého uzavření se u postiženého.

Odborník si s vámi během terapie promluví o problému, který vede k alkoholismu. Odhalí spouštěče, které k pití vedou a pomohou vám s nimi pracovat.

Kromě klasické terapie tu je ještě možnost užívání léků, které vám pomohou snížit pocit bažení po alkoholu (cravingu).

Scroll to Top