Jak se zbavit závislosti na alkoholu

Jak se zbavit závislosti na alkoholu?

Alkohol je velmi těžký soupeř, ale není nemožné nad ním zvítězit. Můžete se s ním zkusit utkat sami, ale mnohem větší šanci na úspěch budete mít, když se svěříte do rukou odborníků. Pojďte se podívat, co všechno můžete udělat, abyste své šance ještě zvýšili.

Kromě ústavní léčby tu je možnost léčit se ambulantně. Tedy pomocí individuálních nebo skupinových terapií, které absolvujete. Nicméně v obou případech budete potřebovat najít správnou motivaci, protože bez té to zkrátka nepůjde. Důležité je také pevné rozhodnutí a odhodlání.

Motivace

Abyste překonali svou závislost, je potřeba najít motivaci. Pro každého to může být něco jiného, ale vždy to musí vyjít z vás. To rozhodnutí musí být vaše a je třeba, abyste byli přesvědčení o tom, že skutečně chcete přestat s pitím. Pokud totiž budete nastupovat léčbu jen proto, že to po vás žádá vaše okolí, pravděpodobnost úspěchu klesá.

Zásadní je změna

Ano, je to tak, abyste uspěli, musíte změnit spoustu věcí, ale tou hlavní je přístup k sobě samému. Během terapií se naučíte k sobě přistupovat jinak a zjistit, co vás vede k tomu, abyste se napili. Když poznáte spouštěče, které vás k pití vedou, můžete je eliminovat. Někdy to znamená změnit i práci, přátele, přestěhovat se. Zkrátka opustit škodlivé prostředí, alespoň do doby, než budete mít alkohol pod kontrolou.

Pojmenujte své spouštěče a rozpoznejte bažení včas

Důležité je uvědomit si, v jakých situacích k pití dochází. Co spouští neodolatelnou chuť na alkohol. A těmto spouštěčům a situacím se, pokud možno, příště vyhnout. Nevhodné jsou například i cukrovinky, které v sobě obsahují aroma či nepatrné množství alkoholu. Právě ty mohou celý kolotoč spustit znovu.

Mějte doma „suchý dům“

Při odvykání alkoholu je ideální se alkoholu vyhýbat a nemít ho na očích. Vystavování se pokušení opravdu není ideální. Kromě toho, ve chvíli, kdy přijde chuť, po láhvi, kterou máte doma se dá velmi snadno sáhnout. Při ambulantní léčbě se alkoholu v ulicích, restauracích a obchodech nevyhnete. Nicméně, doma si můžete udělat bezpečné prostředí, kde alkohol nebude přítomen.

Strukturujte svůj čas, vyplňte ho zajímavou aktivitou

Podstatou hospitalizace je, že znovu získáváte ztracený smysl pro povinnost, řád a pořádek. Učíte se znovu plánovat svůj čas a naplňovat ho smysluplnými aktivitami. Pokud se tedy rozhodnete pro ambulantní léčbu počítejte s tím, že se o toto budete muset postarat sami. Snažte se vždy mít nějaký program, úplně vypudit ze života nudu. Často se odměňujte, buďte hrdí na to, že jste už „čistí“ a radujte se z maličkostí.

Věnujte pozornost něčemu jinému než alkoholu

Snažte se, aby alkohol nebyl středobodem vašeho života. Snažte se o něm nemluvit. Najděte si nové koníčky a soustřeďte se na ně.

Ambulantní léčba je v mnohém náročnější než léčba v léčebně, ale má i své výhody. Nemusíte vystoupit ze svého života a opustit práci, rodinu a blízké. Na druhou stranu je na vás kladen mnohem větší tlak, protože jste neustále v pokušení. Proto je velmi důležité pravidelně docházet na terapie a držet se svého cíle.

Scroll to Top