Kontrolované pití

Kontrolované pití – spása nebo řehole?

Ráno vás probudí sucho v ústech a příšerná bolest hlavy, říkáte si, že tentokrát to bylo naposledy a že už nikdy nebudete pít. Jenomže za pár dní, či týdnů na své předsevzetí zapomenete… Možná už jste slyšeli o pojmu kontrolované pití, co to vlastně je a jak vám může pomoci? Přesně na to se podíváme v mém dnešním článku.

Než se dostaneme k technikám, které vám pomohou kontrolovaně pít, měli bychom si vysvětlit, pro koho se kontrolované pití nehodí. Ano, bohužel existují i lidé, pro které tato cesta není vhodná a jedinou možností je pro ně naprostá abstinence.

Pro koho se kontrolované pití nehodí?

Pokud patříte do některé z těchto skupin lidí, nebo vás trápí některé ze zmíněných zdravotních problémů, nebude pro vás „pití s mírou“ vhodné.

  • Lidé závislí na alkoholu, u kterých předešlé pokusy o kontrolované pití selhaly.
  • Osoby trpící chorobami, které alkohol zhoršuje (nemoci jater, epilepsie, onemocnění slinivky břišní atd.).
  • Lidé, kteří berou léky, jež se s alkoholem nesnášejí. Informaci o tom vždy najdete v příbalovém letáku, takových léků je zhruba 100.
  • Řidiče motorových vozidel a pracovníky, kteří se věnují jiným rizikovým činnostem. I velmi nízká hladina (0,2 promile) alkoholu v krvi zvyšuje riziko dopravní nehody asi 2x.
  • Lidé se zhoršeným sebeovládáním a sklony k násilí. Podstatná část násilných trestných činů je spáchána pod vlivem alkoholu.
  • Těhotné ženy, děti a dospívající. U dětí dochází k otravě alkoholem i po přijetí malých dávek alkoholu. Kromě toho se závislost na něm v dětství a dospívání rozvíjí velmi rychle a zkušenost s alkoholem v nízkém věku zvyšuje riziko pozdějších problémů s ilegálními drogami.

Zvláštní kategorii představují lidé závislí na jiných návykových látkách. U takových lidí je abstinence nejbezpečnější variantou, protože se tak předejde převedení z jiné závislosti. Jsou známé případy, kdy si pacienti dříve závislí na ilegálních drogách, vytvořili ničivou závislost na alkoholu.

Abstinence nebo kontrola?

V případě, že se rozmýšlíte, jestli začít abstinovat nebo kontrolovaně pít, měli byste dobře zvážit své rozhodnutí. Ani jedna cesta pro vás nebude na začátku úplně jednoduchá. Abstinence má své výhody v tom, že je to bezpečnější cesta, kterou se po celém světě vydává mnoho lidí i s morálních důvodů. Pokud se však rozhodnete pro cestu kontrolovaného pití, pomohu vám s nácvikem technik, které pro vás budou při zvládání závislosti na alkoholu užitečné. Jednou z takových technik je sebemonitorování.

Sebemonitorování

Jednoduchá technika, která vychází ze zjištění, že prosté zapisování si problémového chování snižuje jeho výskyt. K sebemonitorování budete potřebovat zápisník. Do zápisníku si budete zaznamenávat datum a hodinu, kdy jste pili, co jste pili a v jakém množství. Kromě toho si zapíšete i v jaké situaci jste pili a jak jste se cítili, než jste začali pít. Vaše poznámky pak můžeme probrat na pravidelném sezení, ale vrátit se k nim můžete i sami. Snadno z nich totiž vyčtete, jaké situace nebo duševní stavy jsou pro vás nebezpečné a dokážete se na ně lépe připravit nebo jim předejít.

Záznam z vašeho deníku může vypadat následovně:

Datum a hodina, alkohol (druh, množství), situace a rozpoložení.

  • 7. 1., 12:10, 0,5 l piva po obědě, měl jsem doma pivo, vypil jsem ho ze zvyku. Cítil jsem se normálně.
  • 9. 1., 10:00, pivo, v práci mi ho o svačině někdo nabídl, byl jsem trochu unavený a naštvaný.
  • 10. 1., 20:00–23:00, 10 piv a dva rumy, nechal jsem se zlákat do hospody, před tím jsem měl chuť se napít, pak mi bylo zle a měl jsem na sebe vztek.
  • 14. 1., 10:00, jedno pivo při svačině, trochu jsem trnul, abych se nerozpil.

Vaše záznamy probereme a pokusíme se zjistit, co by vám mohlo pomoci tyto situace nahradit. Nebojte se zapsat všechno. Nikdo vás nebude soudit, já tu jsem od toho, abych vám pomohl.

Jak pít kontrolovaně?

Abyste měli pití pod kontrolou, je potřeba pamatovat na všechny následující činitele.

Druh alkoholického nápoje

Čím menší obsah alkoholu, tím lépe. Obvykle bývá užitečné prokládat alkoholický nápoj nápojem nealkoholickým. Sice není potřeba zvykat si na jeden druh alkoholického nápoje, pamatujte si, že během jednoho večera byste neměli různé alkoholické nápoje kombinovat. Mylná je i domněnka, že když si dáte „panáka“ a zapijete ho pivem, zpomalíte opilost. Jedno 12°pivo má totiž téměř sejný obsah lihu, jako panák destilátu.

Velikost a frekvence doušků

Čím menší doušky a čím delší pauzy mezi nimi, tím lépe. Mezi jednotlivými doušky položte sklenici na stůl. Může pomoci i to, že člověk děláte i jiné činnosti než pití (tanec, rozhovor s přáteli, krátká procházka na vzduchu, společenská hra, jídlo, poslech hudby apod.).

Doba, po kterou pití trvá

Zásadní je i délka pití, čím kratší dobu pijete, tím lépe.

Nepít zásadně nalačno

Alkohol pijte jen tehdy, když jste snědli jídlo, které obsahuje bílkoviny. To zpomalí vstřebávání alkoholu, protože se jeho část a část na bílkovinu naváže.

Napodobujte chování zdrženlivých přátel

Pokud někdo ve společnosti pije velmi zdrženlivě, doporučuje se problémovým pijákům, aby ho napodobovali.

Umět pít s mírou znamená i umět nepít vůbec

I když se rozhodnete pít s mírou, je důležité, abyste uměli i nepít vůbec. To se vám bude hodit v práci, při řízení auta, ženám v těhotenství, a i v jiných situacích. Nácvik kontrolovaného pití byste měli zahájit obdobím abstinence. Doporučuje se začít 30 dny abstinence. I tímto obdobím vás provedu a pomohu vám ho zvládnout.

Scroll to Top