Život s alkoholikem

Život s alkoholikem: Sliby, naděje a zklamání

Alkohol je v naší společnosti doslova všudypřítomný a je nedílnou součástí společenského a rodinného života. Jenomže, co když někomu přeroste pití přes hlavu a z příležitostné skleničky se stane nutnost, bez které nedokáží už normálně fungovat?

To, že alkohol ničí život člověku, který ho pije, je známé. Velké problémy však alkoholismus způsobuje i jeho okolí. Život nebo dokonce vztah s alkoholikem bývá velmi náročný. Dá se říci, že se jedná o nekonečný kolotoč slibů, nadějí a neustálých zklamání. Někdy se zapomíná na to, že i nejbližší okolí alkoholika potřebuje podporu a někdy dokonce i psychologickou pomoc.

Jak se pozná alkoholik?

Pro začátek je potřeba připomenout dvě důležité věci.

1) Alkoholikem není nutně každý, kdo pije často.

Není to totiž pouze frekvence pití, která ukazuje na alkoholismus. Abychom mohli hovořit o alkoholismu, musí tu být i další signály.

  • Neodolatelná chuť na alkohol. 
  • Touha. 
  • Bažení. 
  • Dotyčný neustále myslí na alkohol a vyloženě se těší, až se napije. 
  • Potíže s kontrolou. 
  • Chybí klapka, neví, kdy má dost. 
  • Když už, tak do dna!
  • Odvykací stav.  Když alkohol není po ruce, nastupují nepříjemné tělesné a psychický příznaky.
  • Tolerance. Už nestačí jedna láhev. Dávky alkoholu se zvyšují.
  • Alkohol je středobod celého života. Veškerý zájem se zužuje na alkohol, dotyčný v pití pokračuje i přes to, že vidí, že mu alkohol ničí jeho vztahy a každodenní život.
  • Chybí náhled. Alkoholik si svůj problém neuvědomuje. Má pocit, že může kdykoli přestat, že má vše pod kontrolou.

2) Alkoholikem se člověk nestane přes noc

Alkoholismus si člověk nevypěstuje ze dne na den. Proces vzniku závislosti na alkoholu má několik fází.

Počáteční stádium – alkohol přináší pohodu, euforii, dotyčný pociťuje chuť se napít, postupně se zvyšuje množství alkoholu, které je potřeba k tomu, aby mu bylo dobře.

Varovné stádium – začínají se objevovat častá alkoholová okénka (epizody, kdy si dotyčný nic nepamatuje), piják často přechází k tvrdší formě alkoholu.

Rozhodné (kritické) stádium – dotyčný ztrácí kontrolu, bez alkoholu se projevuje odvykací stav, tolerance k alkoholu se snižuje (po malém množství opilost), alkohol už nepřináší euforické pocity, ale je potřeba, aby se alkoholik necítil zle.

Konečné stádium – alkohol vítězí. Alkoholik pije cokoli, v čem je alkohol. Bez něj nezvládá vůbec fungovat.

Alkoholik jako partner

Partnerský vztah s alkoholikem je velmi těžký. Narušena je vzájemná důvěra i respekt. Není výjimkou, že partneři alkoholiků nechtějí se svými protějšky chodit do společnosti, protože způsobují ostudu.

Lásku pak vystřídá nenávist a znechucení. Naprosto běžné jsou pocity podvedení a zmaru. Přeci slíbil, že už to nikdy neudělá… a přeci je to zase stejné, je opilý a mimo. Jindy je ale zase všechno v pořádku a vy opět uvěříte, že bude všechno dobré. Možná pociťujete i lítost, že se mu to nedaří.

V některých lidech navíc alkohol posiluje agresivní chování. Rodina alkoholika proto často čelí jeho zlostným výlevům, křiku a v některých případech bohužel i fyzickým útokům. Ve vzácných chvílích střízlivosti se pak alkoholik omlouvá, pořád opakuje, že si nic nepamatuje a že to vlastně vůbec nebyl on.

Pokud tedy máte pocit, že váš partner nadměrně pije, zkuste si s ním o tom promluvit. Nezapomínejte však na sebe, poradit se o všem můžete s odborníky i vy sami. Odborníci vám poradí, jak postupovat a doporučí vám kromě postupů, jak pracovat s partnerem také techniky, jak zvládat svou psychiku.

Scroll to Top