Dnešní uspěchaný svět

Způsoby terapie ADHD, které vám pomohou ho zvládnout

Dnešní uspěchaný svět nás neustále nutí tříštit pozornost. Neustále skáčeme od jedné činnosti k druhé a snažíme se plnit vysoké nároky našeho okolí. Pro některé z nás je to však o mnoho složitější. Lidé, kteří trpí ADHD se kromě běžných problémů musí potýkat se svým handicapem. Jak zvládnout svůj život s ADHD nebo život vašich dětí s tímto postižením?

Odborníci se shodují na tom, že nejúčinnější je komplexní přístup k řešení problému – pro děti úprava výchovných (a vyučovacích) metod, pro dospělé úprava životního a pracovního prostředí, používání pomůcek (diáře apod.). Hodně pomůže i pravidelná životospráva, svépomocné aktivity, případně psychoterapie a medikace.

Platí tu, že čím bude péče psychoterapeuta komplexnější, tím může být úspěšnější. Míra obtíží je u každého člověka jiná, každý má individuální potřeby, a tomu by měl být přizpůsoben i stupeň péče.

Farmakoterapie

V lehčích případech ADHD obvykle nebývá medikace nutná, postačí vhodně zvolená terapie. Proto není nutné léky brát, pokud by vás to stresovalo. Někteří pacienti dokonce mívají také nepříjemný pocit z toho, že by podváděli, švindlovali, užívali jakýsi doping, kdyby užívali léky. Na druhou stranu není užívání vhodných léků žádná ostuda.

Medikace totiž pomůže zmírnit příznaky. Je však třeba mít reálná očekávání – neexistuje zázračná pilulka, která by zcela změnila váš život, žádný lék ADHD nevyléčí. Pouze zmírní či odstraní některé příznaky, např. upraví kvalitu pozornosti. Je třeba pracovat i s terapeuty a naučit se pozornost využívat, osvojit si organizační a studijní dovednosti, případně pracovat s psychickými obtížemi vzniklými na podkladě ADHD. Užívání léků také klade velké nároky na disciplínu pacienta, což pro lidi s ADHD může představovat značný problém.

Psychoterapie ADHD

Jako nejefektivnější se v léčbě ADHD ukazuje kombinovaná intervence (psychoterapie, medikace, úprava životního stylu a prostředí). Ke zlepšení potíží ADHD se z psychoterapeutických směrů hodí nejlépe KBT (kognitivně behaviorální terapie), která používá nácvik vhodných vzorců chování. Ukazuje se také, že je přínosné pracovat ve skupině.

Kognitivně behaviorální terapie

Kognitivně behaviorální terapie (KBT) je psychoterapeutický směr, v němž terapeut prostřednictvím rozhovoru pomáhá klientovi, aby si uvědomil svůj způsob zkresleného myšlení a dysfunkčního jednání. Bývá poměrně krátkodobá, zaměřuje se především na přítomnost a na konkrétní problémy, na to, co je pozorovatelné a vědomé, stanovuje si funkční cíle.

KBT směřuje k soběstačnosti klienta, který procvičováním získává dovednosti, zvládá situace a zvyšuje si pocit vlastní kompetence. Podmínkou je otevřená aktivní spolupráce terapeuta a klienta. Pro klienty s ADHD se doporučuje KBT jako nejvhodnější psychoterapeutický směr, každému ovšem vyhovuje něco jiného a pomáhá-li vám psychoterapeut jiného směru, rozhodně ho neměňte.

Podpůrné metody při terapii ADHD

Koučing

Koučing je poradenská metoda, při které nedává kouč rady ani doporučení. Naopak pomáhá klientovi nalézt optimální postupy, strategie, plány a řešení. Jde o proces kontinuální podpory klienta při stanovování a dosahování jeho vlastních profesních i osobních cílů.

Kognitivní trénink

Kognitivní trénink posiluje a procvičuje kognitivní funkce mozku. Trénují se při něm myšlenkové procesy, které umožňují rozpoznávat, pamatovat si, učit se a přizpůsobovat se neustále se měnícím podmínkám prostředí.

Patří mezi ně paměť, koncentrace, pozornost, řečové funkce, rychlost myšlení a porozumění informacím, schopnost řešit problémy, plánovat, organizovat. Při diagnóze ADHD bývají právě kognitivní a exekutivní funkce narušeny, proto tento způsob práce může lidem s ADHD výrazně pomoci.

Relaxace

Při relaxaci dochází k hlubokému uvolnění a úlevě od stresu a odbourání fyzického i psychického napětí. Jednou z potíží, kterou ADHD přináší, je neschopnost efektivně odpočívat. Relaxace je tedy výborným prostředkem k odpočinku a regeneraci. K nejrozšířenějším metodám relaxace patří poslech relaxační hudby, dechová cvičení, kresba mandal, Jacobsonova progresivní svalová relaxace či autogenní trénink. V případě ADHD se osvědčuje spíše kratší a řízená relaxace. Výzkumy z posledních let také potvrzují pozitivní efekt mindfulness cvičení.

1 názor na “Způsoby terapie ADHD, které vám pomohou ho zvládnout”

  1. Pingback: Dospělí s ADHD si často neví rady s časem i mezilidskými vztahy - Psychoterapie Vacek®

Diskuse uzavřena.

Scroll to Top