Závislost na alkoholu

Závislost na alkoholu a jak se s ní poprat

Pijan nemusí být vždy jen ztroskotanec bez domova, s krabicí vína či lahví nejlevnější pálenky. Pijákem může být i váš velice příjemný soused nebo prodavačka z blízkého obchodu. Zkrátka lidé, do kterých byste to nikdy neřekli.

Kvartálním pijanům, kteří se opijí jednou za čas velmi nahrává česká společnost, která je mu velmi nakloněná. Věková hranice je jedna z nejnižších ve světě, běžně se chodí úspěchy či radosti „zapít“ a konzumace piva na osobu za rok je velmi vysoká.

Některé výzkumy uvádí, že občasné pití alkoholu neškodí, ale jiné oproti tomu říkají, že alkohol je škodlivý v jakékoliv míře. Čím se tedy řídit? Důležité je vědět, jaká je vaše míra, kdy pro vás začíná být pití alkoholu problém, kdy se začíná projevovat v i jiných oblastech života (práce, vztahy, finance, emoce…). Pokud máte pocit, že alkohol zasahuje do vašeho života víc, než se vám líbí, měli byste navštívit odborníky. Ti vám dokáží poradit i v případě, že se jedná o závislost někoho z vašich blízkých.

Jak problém s alkoholem řešit?

Pro někoho je vhodným nástrojem k řešení potíží s alkoholem abstinence (posílí se tím sebevědomí, pocit jasné mysli, sebevědomí atd.). Existují však lidé, pro které není nutné řešit problémy s pitím pouze a jen abstinencí, takoví lidé mohou pracovat na kontrolovaném pití a snižovat tak rizika. Tuto techniku využíváme u nás v rámci ambulantní léčby alkoholismu.

Právě v těchto případech je často klíčem ke změně životního stylu a omezení pití alkoholu psychoterapie, která se dotýká hlubších osobních témat, která souvisí s nezdravým zvládáním stresových situací.

V některých případech je na místě kombinovat psychoterapii a abstinenci. Konkrétní plán léčby závisí na potřebách léčeného.

Mám chuť se napít…

Pokud cítíte silnou touhu napít se alkoholu, jedná se o bažení neboli craving. Bažení se může dostavit bezprostředně po napití se alkoholu, během odeznívání účinků (střízlivění), anebo i po delší abstinenci/přestávce. Projevuje se silnou chutí na alkohol, vzpomínkami na příjemné chvíle prožité s alkoholem, nepříjemnými tělesnými pocity (bolesti hlavy, bušení srdce, sevření na hrudi), nepříjemnými psychickými pocity (nepříjemné sny, úzkost, nervozita, únava, podrážděnost).

Při ambulantní léčbě je podstatné pracovat právě s předcházením cravingu. K tomu mohou pomoci i léky, které může předepsat lékař. Kromě toho je třeba se vyhýbat rizikovým situacím, které snadněji bažení vyvolají.

Dostupnost alkoholu

Při posezení s přáteli v hospodě budete mít větší chuť se napít, než když s nimi půjdete do kavárny.

Délka abstinence

V počátku abstinence je bažení silnější než po delší době, kdy už není problém oslavovat nealkem.

Prožívání intenzivních emocí

Chuť se napít může vyvolat i stres a negativní emoce jako jsou úzkost, deprese, hněv a vztek, ale stejně tak i pozitivní emoce – radost a štěstí.

Co můžete udělat, když máte chuť se napít alkoholu?

Každý má jiný recept a funguje na něj něco jiného. Je proto potřeba najít recept přímo pro vás. S tím vám právě mohou pomoci odborníci při psychoterapiích. Někdy pomáhají i skupiny anonymních alkoholiků. Vyzkoušet můžete několik tipů:

  • Napijte se nealkoholického nápoje
  • Běžte z dosahu alkoholu
  • Dělejte to, co vás baví – četba, hudba, vaření, koupel, sex…
  • Vyzkoušejte fyzické cvičení nebo tělesnou práci
  • Běžte do přírody
  • Buďte s přáteli, kteří vás podporují v abstinenci
  • Pokud máte nějaké talismany, symboly připomínající abstinenci – využijte je
  • Relaxační techniky
  • Spánek
  • Vyzkoušet můžete i vymalovat byt nebo přestěhovat nábytek
  • Zaměstnejte mozek – luštěte křížovky, učte se cizí jazyk

1 názor na “Závislost na alkoholu a jak se s ní poprat”

  1. Pingback: Alkohol a jeho vliv na pracovní život - Psychoterapie Vacek®

Diskuse uzavřena.

Scroll to Top