ADHD u dětí školního věku se nikdo nediví, ale co když vám zůstane do dospělosti? Ve škole ho berou učitelé v potaz, ale zaměstnavatel už takové pochopení mít nemusí. Je proto potřeba se na výzvu, kterou představuje hledání práce, pořádně připravit.
Klíčové je ucházet se o práci, kde využijete své silné stránky. Což se lehce řekne, ale hůř udělá. K tomu, abyste mohli využít silné stránky, musíte je nejprve dobře znát. A nejen je, je potřeba poznat i slabiny a zjistit, jak s nimi pracovat.
Poznejte sami sebe co nejlépe
Předtím, než se budete ucházet o zaměstnání, brigádu či pracovní stáž, je důležité se dobře poznat. Zamyslete se nad svými zájmy, sny, silnými stránkami, vrozeným talentem, motivací, hodnotami, dovednostmi a schopnostmi. Pomoci vám může i terapeut nebo školní psycholog, který vás dokáže navést. Pomoci mohou i rozhovory s přáteli, známými a rodinou.
Udělejte si průzkum
Než se rozhodnete, že se budete ucházet o jednu danou práci, udělejte si průzkum. Hledejte pracovní pozice, které budou vyhovovat vašemu nadání a naturelu. Když například víte, že se při rutinních úkolech rychle nudíte, nesoustředíte se nebo se dokonce rozčilujete, asi pro vás nebude vhodná práce pro společnost, kde je důležité dodržovat striktní pravidla, nebo práce, která zahrnuje spoustu papírování.
Najděte práci, kde využijete své silné stránky
Projevy ADHD se liší člověk od člověka. Při některých typech práce vás tyto příznaky mohou rozptýlit a zneklidnit, ale někdy vám naopak mohou pomoci se mnohem lépe soustředit. Klíčem tedy je ucházet se o práci, kde nejlépe zužitkujete silné stránky a kde slabé stránky nebudou překážkou.
I když neexistuje univerzální kariéra pro lidi s ADHD, existují určité profese, které využívají silné stránky této specifické poruchy osobnosti více než jiné a umožní vám naplno využít váš potenciál.
Práce, které vyžadují zápal
Vybírejte práce, které vyžadují, abyste do toho, co děláte, byli opravdu zapálení, to vám může poskytnout přirozenou motivaci a lepší soustředění. Mnoho dospělých s ADHD nachází radost v profesích, kde se pracuje s dětmi, jako je učitelství nebo pečovatelství.
Zde můžete využít svou dynamickou osobnost a kreativitu. Další práce, které vyžadují zápal, jsou například sociální pracovník, fitness trenér, psycholog, speciální pedagog, lékař, registrovaná zdravotní sestra nebo veterinář.
Práce vyžadující vysokou míru nasazení
Osoby s ADHD se často osvědčují v rychle se měnícím prostředí s nutností vysokého pracovního nasazení, jako je například pohotovostní péče. Další povolání, která mohou splňovat toto kritérium, jsou například policista, zdravotní sestra, nápravný důstojník, dispečer, hasič nebo sportovní trenér.
Kreativní práce
Kreativní práce často kombinují kreativitu a řešení problémů, což jsou oblasti, ve kterých můžete vynikat. Jedná se především o umělecké profese, jako jsou hudebník, tanečník, návrhář, grafik, architekt, dekoratér, copywriter, editor, kadeřník, ale také například mechanik.
Práce, které vám dají nezávislost
Ochota riskovat a myslet inovativně jsou často lidem s ADHD vlastní. Díky tomu mohou uspět jako podnikatelé, nebo v oblastech, které vyžadují větší míru nezávislosti. Tato práce by však měla být v oboru, který vás opravdu zajímá, protože bude vyžadovat dobrou organizaci, plánování a motivaci. Právě plánování a organizace času mohou být velkou výzvou.
Není to však rozhodně nemožné, jedním z příkladů za všechny je například Ingvar Kamprad, zakladatel firmy IKEA. Ten uspěl i přes to, že mu diagnostikovali ADHD.
Poměrně velkou nezávislost nabízejí práce jako burzovní makléř, profesionální sportovec, podnikatel, komerční potápěč, stavební mistr, softwarový designér, řidič závodního auta nebo pilot letadla.
Získat práci snů není nemožné, ani přes tuto diagnózu. ADHD nic nevypovídá o vaší inteligenci. Mnoho lidí s touto diagnózou vystudovalo vysoké školy a jsou ve svých kariérách velice úspěšní. Jejich cesta však byla o něco složitější a vyžadovala větší míru motivace.