Co je to panický záchvat?

Jak jsem již zmiňoval v minulém článku, naše těla jsou navržena tak, aby nás chránila a pomáhala nám vyrovnat se s potížemi. Když se například řízneme do prstu, proč nám neteče krev, dokud nezemřeme? Tělo pozná, že jsme se zranili a nastane změna. Udělá se nám strup a po několika dnech odpadne. Funguje to jako hodinový strojek. Nezáleží na tom, jestli spíme nebo jsme vzhůru, jestli jsme hloupí nebo chytří. Tělo se automaticky zahojí. Co je to panický záchvat? Tím se budeme v těchto několika článcích zabývat. Strachové reakce jsou tématem psychoterapie panické poruchy.

Reakce na strach krok za krokem.

Potíže s dýcháním. Při panice se zrychlí dech, aby se do plic dostalo více kyslíku, který pak krvinky přenesou do krevního oběhu a předají ho svalům. Zrychlení dechu může mít za následek, že máme pocit, že se nemůžeme nadechnout a dusíme se.Třiapadesát procent lidí s panickou poruchou říká, že má při záchvatu potíže s dýcháním. Hrudní koš se stáhne, což má vyvolává pocit tlaku nebo bolesti na hrudníku, nebo pocit tíže. Někteří lidé mají v této situaci pocit, že se jim do plic nedostává dost vzduchu a snaží se co nejvíc nadechnout. Když nepoužijeme vdechnutý kyslík k boji nebo běhu, máme ho v krvi přebytek a cítíme neobvyklé věci. Třeba mravenčení v prstech, lehkost v hlavě.

Třas. Třesení nebo chvění prožívá 70% lidí s panickou poruchou. je to jen výsledek působení adrenalinu, nabuzení toho, že máme energii i napětí potřebné k boji s nebezpečím, a nemáme je kde vybít. Někteří lidé s panickou poruchou si zvykli používat jeden malý trik – rychle se rozběhnou. Říkají, že se pak cítí lépe, ačkoli to může zmást jejich okolí. Vynaloží získaný nadbytek energie a pomůže jim to. Co je to panický záchvat? I toto co jsem zmínil a příště budeme v odpovědích pokračovat.

Zdroj: Roger Baker

Scroll to Top